İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhasebeci Mali Müşavir Seçimi ve Önemi

Hangi iş kolunda çalışılırsa çalışılsın, her işletme bir muhasebe denetimi geçirir. Bu dönemlerde iyi bir muhasebeci ile çalışmanın mükâfatının alınacağını da söylememiz doğru olur. Bu nedenle, işletmenizde mali işlerinizi düzenlemeye yardımcı olacak, alanında gerçekten uzman bir muhasebeci ya da mali müşavir ile anlaşmanız gerekir.

İşletmede Muhasebecinin Önemi

Bir işletme sahibi, işletmesini ne kadar iyi bir şekilde yönetirse yönetsin, eğer bir mali uzmanlık eğitimi yoksa muhasebe bilgisi yoksa bir muhasebeci ya da mali müşavir ile anlaşarak, tüm mali kayıtları tutmasını istemek durumundadır.

Muhasebeci, en basit tanımı ile devletin vergi dönemlerinde, işletmenin rahat bir vergi denetimi geçirmesine yardımcı olabilecek bilgiye sahip, işletmenin tüm defterlerini düzenleyen, vergi döneminde tahakkukunu hazırlayan, işletme adına gerekli tüm başvuruları yapan, gerekli raporları hazırlayıp düzenleyen kişidir.

İşletmenin Muhasebe Hizmetlerine İhtiyacı Olmasının Nedenleri

Muhasebe, her başarılı işletmenin bir parçasıdır. Hesaplar tüm işletmelere hitap eder, bu nedenle bir işletme profesyonel muhasebecilerin yardımı olmadan var olamaz veya hizmet veremez. Muhasebeciler, defter tutma, denetim, vergi hazırlama hizmetleri ve diğer roller arasında danışmanlık konularında çok önemli bir rol oynamaktadır.

İşletme ve Muhasebe

İşletmenin İhtiyaç Duyduğu Muhasebe Hizmetleri

 1. Vergi hizmetleri
 2. Defter tutma hizmetleri
 3. Danışmanlık hizmetleri
 4. Denetim ve güvence hizmetleri

İşletmeniz için neden muhasebeye ihtiyacınız var?

 • En iyi iş yapısını bulmak

Muhasebe, insanların düşündüğü gibi para saymakla ilgili değildir. Bundan çok daha fazlasıdır. Profesyonel bir muhasebeci ile en iyi iş yapısını bulabileceksiniz. İş yapılarına örnek olarak şirketler, ortaklık ve limited şirketler sayılabilir.

 • Finansal Analiz

Başarılı bir iş için, finansal analiz çok önemlidir. Başarılı bir iş planına sahip olmak için muhasebe çok önemlidir.

 • Kullanılacak yazılım hakkında tavsiyeler

İşletmeler, muhasebe yazılımlarına şu ya da bu şekilde ihtiyaç duyarlar. Profesyonel bir muhasebecinin yardımı olmadan, sahte bir hesap yazılımı indirmeniz gerekebilir. Bu nedenle, muhasebe yolculuğunuza yardımcı olacak yazılımlara ihtiyacınız olacak.

 • Takip Masrafları

Tüm işletme giderlerinizi takip etmek için muhasebe gereklidir. Ticari işlemleriniz sırasında harcama yapmanız ve kazanmanız gerekecektir. Uygun kayıtlar olmadan, kafa karıştırıcı işlemler yapabilirsiniz. Bununla birlikte muhasebe çok önemlidir.

 • Vergi Hizmetleri Sunmak

Tüm işletmelerin, vergi beyannamelerini hesaplamak ve hazırlamak için muhasebe hizmetlerine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, şirketin vergi ihtiyaçlarına yardımcı olması için bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır.

Muhasebe işlemleri çok önemli olduğundan, muhasebe hizmetlerinin sağlanmasına yardımcı olmak için muhasebecilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok işletme, işletmenin muhasebesine yardımcı olmak için profesyonel bir muhasebe firması işe alma yöntemini benimsemiştir.

Muhasebecinin İşletme İçin Önemi

Bir işletme sahibi olarak sayıları kendiniz çalıştıramazsınız. Ne yaptığını iyi bilen bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır. Bazı işletme sahipleri, hesap işlerinden anlayan bir elemanını muhasebecilik eğitimlerine gönderse de, bu eğitimlerde bazı bilgiler sınırlıdır. Bu yüzden deneyimli ve en iyi şekilde eğitim almış, tam donanımlı bir muhasebeciye, işletmenizin hayatı boyunca ihtiyacınız olacaktır.

Muhasebenin Amaçları Nelerdir?

 • Finansal Durumlarınızı Analiz Etmek

Muhasebeciye ihtiyacınız var. Çünkü muhasebeciniz işletmeniz için finansal olarak konuşarak, işletmenizin nasıl çalıştığını analiz etmek için finansal tablolar oluşturmanıza yardımcı olacak önemli bir rol oynayacaktır. Finansal durumunuz hakkında veri olmadan, gelecek için plan yapamazsınız.

Bir muhasebecinin yardımıyla finansal durumunuzu değerlendirebilirsiniz. Şirketinizle ilgili hesaplanmış kararlar verebilirsiniz. Finansmanlarınızın ne kadar üstesinden gelebileceğine göre, stratejiler ve pazarlama çalışmaları yapılacaktır.

Ayrıca muhasebeciniz de sizin için öngörülen mali tablolar oluşturarak bu planların simülasyonunu yapabilir. Özetle, mali durumunuz, işletmenizin ne kadar büyüyüp genişleyeceğini de belirleyecektir.

 • Giderlerinizi İzlemek

Giderlerinizi minimumda tutmak da muhasebecinizin işinin bir parçasıdır. Muhasebenin kendisi, tüm işletme giderlerinizi, takip etmenize yardımcı olacaktır. Tüm işlemleriniz ve harcamalarınız için organize bir muhasebe sisteminiz yoksa tüm işlemlerinizi karıştırırsınız. Zaten bu oranda, kazandığınızdan daha fazlasını harcıyor olabilirsiniz. Yani, işletmeniz için, yaptığınız her işlemi hesaplamak için, bir muhasebeci ile anlaşarak, giderlerinizi kontrol altında tutmanız gerekir.

 • Vergi Hizmetleri Sunmak

Finansalların zor kısımlarından biri vergidir. Vergi beyannameleri için hem çalışanlarınız, hem de işletmeniz için birçok vergi hesaplama türü vardır. Ayrıca, stopaj vergisi, KDV gibi pek çok beyanname türü vardır.

Muhasebeciniz olmadan, bu tür vergileri karıştırabilirsiniz. Herhangi bir hata veya geç vergi beyannamesinin ücrete veya daha kötü yasal işlemlere yol açacağını unutmayın. Bu tür zorluklardan kaçınmak ve sizi ayaklarınızın üstünde tutmak için, profesyonel bir muhasebeci tutmalısınız.

 • Denetim Süreci

Her işletme belli dönemlerde denetimlere tabi tutulur. Bir muhasebeci, belirli hesapları ne zaman yazacağınızı ve işletmenizi mali açıdan nasıl sağlam tutacağınız bilecektir. Ayrıca, takip etmeniz gereken muhasebe yasalarını ve zarar veya alacakların nasıl muhasebeleştirileceğini de bilirler.

 • Zaman, Enerji ve Para Tasarrufu

Bir iş insanı olarak, muhasebe ile uğraşmak için fazla meşgul olacağınızdan, işlerinizin takibi için bir muhasebeci tutmanız gerekir. Profesyonellere bakın, mali durumunuzu yönetmeye ve hata yapmaya çalışmamak için çok fazla zaman ve çabadan tasarruf edeceksiniz. Ayrıca ücretlerle sonuçlanan hatalardan kaçınmak için bazı paraları kurtarabilirsiniz.

 • Kredi Gereksinimlerini Değerlendirmek

Muhasebecinizin olması işinin bir parçası, işletmenin sermaye harcamaları ve işletme sermayesi için yeterli paraya sahip olduğundan emin olmaktır. Böylece, bu dengeyi korumak için kredi limitlerine ihtiyaç duyacağınız zamanlar olacaktır.

Muhasebecinizin işi, sayıları çalıştırmak, projeksiyonlar yapmak ve ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve borçlarınızı nasıl geri ödeyeceğinizi değerlendirmektir. Bunların hepsi muhasebeciniz tarafından çok dikkatli hesaplanacaktır.

Buna ek olarak muhasebeciniz, finansman gereksinimlerini almak için sizin adınıza bankalar ile koordine ve pazarlık yapacak kişi olabilir. Muhasebeciniz işinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, şartları müzakere edebilir. Ayrıca muhasebeciniz, kredi hatlarınız için size en düşük faiz oranlarını nereden alabileceğinizi de söyleyecektir.

Eğer finans konusunda bir geçmişi olmayan küçük bir işletme sahibi iseniz, muhasebe muhtemelen girişimciliğin en az sevdiğiniz kısmıdır. Bordro, tedarik maliyetleri, operasyonel giderler ve vergileri yönetmelisiniz. Mali diriminizi başarıyla yönetmek için, bazı temel muhasebe becerilerini öğrenmeniz ya da birini işe almanız gerekebilir.

Bir dizi muhasebe stratejisi vardır ve hangi yöntemin size uygun olduğunu bilmek zordur. Sizin için en uygun olan, işletmenizin yapısına, ülkenizdeki vergi yasalarına ve işletmenizin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Tüm küçük işletmeler için ideal olan tek bir yöntem yoktur ve bu nedenle muhasebe sürecinizi hızlandıracak bir muhasebeci ile çalışmak durumundasınız.

Sonuç

Bir işletme sahibi olarak, her gün aklınızdan geçen binlerce şey vardır. Her girişimci, her zaman daha fazla kar elde etmek için uygulanacak yeni taktikler düşünür. Çoğu küçük işletme sahibi, endişelenmeleri gereken en son şeyin hesap yönetimi olduğuna inanır. Bu durumda bir muhasebeciniz varsa, bu bir dereceye kadar doğrudur.

Muhasebeyi başlangıçta kendiniz yapabilirsiniz. Ancak işiniz büyümeye başlarsa ne olur?

Özellikle, vergi zamanı yaklaştığında kendinizi hesapların arasında kaybolmuş hissedebilirsiniz. Dağınık defter tutma ve yanlış vergi dosyalamanın sonuçları ciddi olabilir ve bu hataları düzeltmek, çok zamanınızı tüketebilir. Sorunlar ortaya çıkmadan bir muhasebeci tutmayı düşünün. Bir muhasebeci, mali ve vergi açısından işletmenizin karmaşıklığı konusunda size yardımcı olabilir. Finansal durumunuzu iyi analiz ederken, iş hedeflerinize ulaşmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Muhasebeciniz, uzun vadede çalışmak isteyeceğiniz değerli bir ortak olacaktır.

Yorumlar kapatıldı.