İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhasebecimi Nasıl Seçmeliyim?

Muhasebecimi Nasıl Seçmeliyim?

Biz muhasebeciler, bir nevi “vergi muhasebecisi” olarak konumlandırılıyoruz. Halbu ki, çoğu zaman ihtiyaçlarınız “vergi muhasebesi” ile sınırlı kalmıyor. İhtiyaç ve beklentileriniz işletmeniz büyüdükçe her geçen gün daha da artıyor. Örneğin, faaliyetlerinizin ve yatırımlarınızın karlılığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz; büyüme, şube açma, leasing, teşvik vb. konularda danışmanlık yapılmasını istiyorsunuz. İstemekten öte, ihtiyaç duyuyorsunuz.

Dolayısıyla, ihtiyaçlarınızı düşünerek seçim yapmak, sizi en doğru muhasebeciyle buluşturacaktır. İşletmeniz ile gelecekte neye ulaşmak istiyorsanız, muhasebeciniz size rakamların elverdiği yorumu yapabilmeli aksi takdirde yanlış bir seçim yaptığınızı veya iyi bir danışmanlık alamadığınızı söyleyebiliriz.

Muhasebecinize muhasebe dışında hangi konularda danışabilmelisiniz?

Vergi Planlaması: Vergi beyannamelerin doldurulması dışında muhasebeciniz işinizle ilgili vergi planlamasında da yardımcı olabilmelidir. Muhasebeciniz size vereceği danışmanlık ile vergi yükünüzün gelecekte nasıl olacağını görebilmelisiniz.

İş Danışmanlığı: İyi bir muhasebeci işinizin büyümesine yardımcı olmalıdır. İşinizdeki problemleri önceden görebilip, size özel çözüm sunabilmeli; iç kontrol, risk yönetimi, leasing mi satın alma mı, fiyatlama, karlılık gibi konularda danışmanlık verebilmelidir. Şirketlerde çalışma deneyimi olan muhasebeciler şirketlerin iç dinamikleri ve karşılaştıkları sorunlar konusunda deneyimli oldukları için daha fazla destek sunabilirler. Muhasebecinizin size her ay bilanço ve gelir tablonuzu sunması ve veriler üzerinden en azından bir telefon konuşması yapabilmeniz çok faydalı olacaktır.

Teknolojik Bilgi: Bilgi teknolojisi her geçen gün ilerliyor ve küçük işletmeler bulut tabanlı uygulamalar sayesinde büyük işletmelerin aldığı hizmetlere daha az ücret karşılığında ulaşabiliyorlar. Seçeceğiniz muhasebeci işlevsel ve uygun fiyatlı teknolojiler konusunda bilgili olmalı ve işine tatbik edebilmeli. Örneğin, şirket kuruluş dosyaları ve aylık beyannamelerin bulut ortamında sizinle paylaşılması ya da gelir gider yönetimi yapabileceğiniz parasut.com gibi uygulamalarla tanıştırılmanız işlerinizi çok hızlandıracaktır.

Networking: Muhasebeciniz aynı zamanda size tavsiye edebileceği iş ortakları ile işlerinizi kolaylaştırabilmelidir. Kredi ya da avukat bulmak her işletmenin ortak sorunudur. Bu gibi konularda size uygun önerilerle gelebilmelidir.

Muhasebecinizi seçerken hangi soruları sormalısınız?

SMMM belgeniz var mı?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik belgesi sınavla belli aşamaları tamamlamış adaylara verilen bir belgedir. 3568 sayılı yasayla defter tutma yetkisi SMMM’ lere verilmiştir.

Ücretinizi nasıl belirliyorsunuz?

Muhasebe fiyatları genelde aylık sabit ücret şeklindedir. İşletmeniz şahıs şirketi ise sermaye şirketine göre daha hesaplı muhasebe hizmeti alabilirsiniz. Muhasebeciler mesleki deneyim, verdikleri hizmetler, işlem sayısı, yabancı dil, raporlama yetenekleri gibi kriterlere göre daha yüksek ücret talep edebilirler. Şahıs şirketi olan muhasebe firmaları ile sermaye şirketi (limited veya anonim) olan muhasebe firmaları arasında gözden kaçırılan bir nokta da şahıs şirketi olan muhasebe firmalarında %20 oranında stopaj maliyeti çıkmasıdır. Stopaj maliyeti, muhasebe hizmeti için ödediğiniz ücreti arttıran ancak gözden kaçan bir kalemdir.

Müşterileriniz kimler?

Muhasebecinizin müşteri portföyünde sizin yaptığınız işe benzer iş yapan bir müşteri olması iyiye işarettir ancak işin olmazsa olmazı değildir. Muhasebecinin ne kadar yoğun olduğu ve sizi destekleyecek kaynaklarının bulunması da önemlidir.

Bana işim ile ilgili tavsiyeleriniz neler olur?

İyi bir muhasebeci muhasebenin yanında size yaratıcı fikirler ile gelebilmelidir. Muhasebeci adayınıza işinizde tasarruf sağlayacak (teşvikler gibi) bir iki soru sorabilirsiniz. Tabi ki bu sorulara cevap verilmesini beklerken, muhasebeci sizden ücret de talep edebilir.

Bilişim Teknolojileri ile aranız nasıl?

Muhasebecinizin işinizi kolaylaştırabilecek araçlar konusunda bilgisi ve bunları kullanma ve kullandırma becerisi önemlidir. Son yılların popüler bulut teknolojilerini kullanabilen; internet konusunda bilgili ve işlerinizi çabuklaştırabilecek ekonomik ve kullanışlı uygulamaları önerebilen muhasebecileri seçmelisiniz.

Sizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Son olarak soracağınız bu soru muhasebecinin kendisini nasıl konumlandırdığı ve size nasıl daha fazla yardımcı olabileceği konusunda önemli ipuçları verebilir. Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinin performansını ölçümlemek kolay olmadığı için ücret, kalite gibi konularda karşılaştırma yapabilmek zor olsa da muhasebecinizi seçerken yukarıda bahsettiğim konulara dikkat ederseniz işletmenizi büyütme aşamasında size destek olacak en doğru muhasebeciyi seçmenizde epey faydalı olacaktır.

İşletmenizi kurarken size yardımcı olacak içeriklerimizi kaçırmamak için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar kapatıldı.